رونمایی از بزرگترین گلیم کشور در شهرستان نمین

بزرگترین گلیم کشور به متراژ ۲۴ متر مربع که به دست هنرمندان نمایشگاه دائمی صنایع دستی نمین و با حمایت کانون شکوفایی خلاقیت یار مهرمان بافته شده بود در روز جمعه توسط استاندار اردبیل از دار قالی بریده و رونمایی شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولین استانی برگزار شد بهنامجو استاندار اردبیل گفت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان با ثبت بزرگترین گلیم کشور به نام استان اردبیل، در خصوص تبلیغ و بازاریابی این صنعت در سطح کشور باید پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

اکبر بهنامجو در مراسم بازدید از محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی نمین برپایی ۳۰ غرفه جدید و ایجاد اشتغال و حمایت از صنعتگران صنایع دستی را کاری مهم قلمداد کرده و برپایی این نمایشگاه را زمینه ای برای رونق تولید و ایجاد بازار فروش برای تولیدکنندگان عنوان کردند.

وی اضافه کرد: برپایی این نمایشگاه و گرد هم آمدن صنعتگران می تواند سبب هم افزایی ایده ها، جهش و رونق تولیدات صنایع فاخر صنایع دستی نمین شود.

وی اظهار کرد: کارهای خوبی برای راه اندازی این مجموعه انجام شده و پرداخت تسهیلات بانکی ۱۰ تا۵۰ میلیون تومانی به فعالان برای صنایع دستی شهرستان نمین در دستور کار قرار گرفته است.

بهنامجو با اشاره به ظرفیت های تولید صنایع دستی از جمله گلیم در نمین ادامه داد: شهرستان نمین مهد صنایع دستی بوده و به ویژه در گلیم بافی در سطح کشور از آن به عنوان مرکز گلیم یاد می شود.

وی با تحسین بانوان زحمت کش در زمینه گلیم بافی شهرستان نمین افزود: گلیم بافی از قدیمی‌ترین هنرهای صنایع دستی در منطقه بوده و در اقتصاد و درآمد مردم این شهرستان نقش اساسی دارد.

استاندار اردبیل اضافه کرد: با مشوق های میراث فرهنگی، هنرمندان این صنایع دستی برای ادامه مسیر مصمم تر و جدی تر عمل می کنند و باید برای رونق این حرفه بیشتر تلاش کرده تا هم درآمد بهتری داشته باشند و هم برای ماندگاری این هنر ثابت قدم شوند.

وی تصریح کرد: با تلاش هنرمندان و در کمتر از یک ماه گلیمی در ابعاد بزرگ شش در چهار بافته شده تا در معرض دید علاقمندان قرار گیرد.

استاندار اردبیل گفت: ۱۰ بانوی هنرمند شهرستان نمین در تولید بزرگترین گلیم دستبافت دو روی این شهرستان نقش‌آفرینی کرده و با نقشه و طرحی مناسب این محصول را در معرض دید علاقمندان گذاشتند.

وی افزود: با تلاش و پیگیری که سال گذشته انجام شد، موفق شدیم شهر نمین و عنبران را در استان اردبیل به عنوان شهر جهانی گلیم معرفی کنیم تا در آن سوی مرزها این نام و آوازه بیشتر به چشم بیاید.

همچنین نادر فلاحی مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل نیز با قدردانی از حمایت‌های استاندار اردبیل از برنامه‌های این اداره‌ اظهار کرد: این حمایت‌ها زمینه را برای توسعه فعالیت‌ها در سطح استان فراهم کرده است.

فلاحی پشتیبانی از تولیدکنندگان صنایع‌ دستی و مانع‌زدایی از فعالیت‌ها در این حوزه را از برنامه‌های مهم اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برشمرد و افزود: به دنبال این امر در صدد هستیم تا شعار سال در استان در بخش صنایع‌دستی تحقق یابد.

منبع: نمایشگاه دائمی صنایع دستی نمین

0 پاسخ به "رونمایی از بزرگترین گلیم کشور در شهرستان نمین"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی برای حقوق یار مهرمان محفوظ است. 1400
X