L

کانون شکوفایی و خلاقیت یار مهرمان

روانشناسی نوجوان ۱۷ ساله

روانشناسی دختر ۱۷ ساله

تغییرات جسمی دختر شما از بین می رود و او بدن خود را بهتر می شناسد . رشد کامل قد داشته اند . روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، با توجه به تغییرات جسمی که پس از بلوع در او رخ داده است، اهمیت زیادی پیدا می کند.

 

دختر ۱۷ ساله از نظر ذهنی

روانشناسی دختر ۱۷ ساله بیان می کند که او در این سن ، مانند یک بزرگسال فکر خواهد کرد .  او ممکن است روی برنامه های خود برای آینده متمرکز شود .  اهداف او کمی واقع بینانه تر خواهد بود ، و او ایده های بهتری نسبت به آن چه که در زندگی می خواهد، دارد.

 

دختر ۱۷ ساله از نظر عاطفی

دختر شما از همیشه مستقل تر خواهد بود ، اما هنوز هم احتمالاً فراز و نشیب های نوجوانی خواهد داشت.  نوجوانان نیز مانند بزرگسالان می توانند دچار افسردگی شوند . اگر دختر شما بیش از ۲ هفته ناراحت باشد ، این طبیعی نیست.

 

دختر هفده ساله از نظر اجتماعی

دختران در این سن، علاقه بیشتری به گذراندن وقت با دوستان دارند ، اما او هنوز هم برای تعیین محدودیت ها به شما احتیاج دارد .  به جای این که فقط به او بگویید چه باید بکند ، در مورد عواقب نقض قوانین با او صحبت کنید.

 

دختر ۱۷ ساله از نظر دوستیابی:

دختر ۱۷ ساله شما احتمالاً در مورد دوستیابی و رابطه جنسی بسیار فکر می کند .  او شروع به درک و تحول در روابط عاشقانه می کند و می بیند که خوشبختی افراد دیگر می تواند به اندازه خودش مهم باشد.  در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، بهتر است با صحبت کردن در مورد چیزهایی مانند:

 • بهداشت
 • اگر او در شرایطی باشد که احساس امنیت نکند چه باید بکند ؟
 • بیماریهای مقاربتی ( STD )
 • آزار جنسی
 • انتخاب فرد مناسب

و …. او را به جای کنترل کردن و یا سرزنش کردن ، راهنمایی کنید تا در صورتی که در موقعیتی قرار گرفت که نیاز به تصمیم گیری داشت ، قادر به گرفتن بهترین تصمیمات باشد.

 

تصویر بدن

دختران نوجوان می توانند از نظر ظاهری به خصوص وزن ، بسیار نگران باشند  .  طبیعی است که دختران در نوجوانی مقداری چربی بدن به دست آورند . اما برخی احساس راحتی با آن نمی کنند و سعی می کنند هر چقدر که می توانند از شر آن خلاص شوند.

طبق روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، آن ها در این سن می توانند دچار اختلال خوردن شوند . با صحبت کردن با فرزندتان می توانید به او کمک کنید تا از اختلال خوردن اجتناب کند :

 • تغذیه سالم
 • غذا به عنوان سوخت بدن است ، نه پاداش .
 • خطرات رژیمیا غذا خوردن برای مقابله با احساسات
 • آن چه او در مجلات ، تلویزیون یا …. می بیند ، لزوما درست نیستند . و نباید از خودش توقع داشته باشد که مانند مدل ها باشد .

اگر متوجه علائم اختلال در خوردن غذا شدید ، با دختر خود صحبت کنید و برای معاینه با پزشک ملاقات کنید.

 

اینترنت و رسانه های اجتماعی

دختر ۱۷ ساله شما هرگز دنیای بدون اینترنت را نشناخته است. در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، او به راهنمایی شما در مورد چگونگی ایمن ماندن در دنیای مجازی نیاز دارد .  مطمئن شوید که او :

 • می داند چگونه می تواند حریم خصوصی پروفایل های آنلاین خود را کنترل کند .
 • از ارسال جزئیات شخصی مانند شماره تلفن و آدرس جلوگیری می کند .
 • از رمز عبور خوبی استفاده می کند که سایر افراد به راحتی نمی توانند حدس بزنند .

از ارسال تصاویر یا فیلم هایی که نمی خواهند تمام دنیا آن را را ببیند ، خودداری می کند.

 

واقعیت های سن ۱۷ سالگی دختران

آن ها به نظر می رسد بدون دلیل ، غیرمنطقی و مستعد فریاد زدن ، هستند.  آن ها کارهای احمقانه ای انجام می دهند.  به استقلال بیشتر و مراقبت صمیمانه احتیاج دارند.

مهارت های تفکر جدید: به دلیل افزایش ماده مغزی ، مغز نوجوان به هم پیوسته تر می شود و قدرت پردازش را به دست می آورد . نوجوانان در صورت داشتن وقت و دسترسی به اطلاعات ، مهارت های محاسباتی و تصمیم گیری در بزرگسالی را شروع می کنند. اما تصمیم گیری آن ها می تواند بیش از حد تحت تأثیر احساسات باشد ، زیرا مغز آن ها بیشتر به سیستم لیمبیک (صندلی عاطفی مغز) تکیه دارد تا منطق .

کسب مهارت های جدید: نوجوانان به ویژه در مورد رفتارهای اجتماعی و تفکر انتزاعی به دنبال دستیابی به مجموعه مهارت های جدید و باورنکردنی هستند. آن ها با حجم عظیمی از هجوم اطلاعات تازه ی اجتماعی ، عاطفی و شناختی سر و کار دارند و توانایی مقابله با آن ها را ندارند.  در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، دختران به والدین خود – آن دسته از افراد بالغ با ثبات تر – نیاز دارند تا با آرامش ، گوش دادن و داشتن الگوهای نقش خوب به آن ها کمک کنند .

احساسات شدید: بلوغ آغاز تغییرات اساسی در سیستم لیمبیک، بخش عاطفی مغز است ، و در شکل گیری خاطرات و احساسات نیز بسیار مهم است . تصور می شود که بخشی از سیستم لیمبیک ، آمیگدال است که اطلاعات حسی را به پاسخ های عاطفی وصل می کند.  پیشرفت آن ، همراه با تغییرات هورمونی ، ممکن است تجربه های تازه و شدید عصبانیت ، ترس ، پرخاشگری و جذابیت جنسی را به وجود آورد .

احتیاج به خطر و هیجان:‌ نوجوانان به دوز بالاتری از خطر نیاز دارند . آن ها علاقه به هیجان و خطراتی دارند که اغلب ممکن است در بزرگسالانی که همیشه در ریسک و اضطرار هستند ، مشاهده شود .

یکی از تأثیرگذارترین راهکارهای والدین برای دختران ۱۷ ساله این است که علاوه بر شنونده خوبی بودن ، الگوی نقش خوب ، به خصوص در مواجهه با استرس و سایر مشکلات زندگی برای دختران خود باشند.

 

اهمیت خواب در دختران ۱۷ ساله

این افسانه است که نوجوانان نسبت به کودکان خردسال به خواب کمتری نیاز دارند .  دانشمندان می گویند که آن ها ۹ تا ۱۰ ساعت در شب نیاز به خوابیدن دارند ، گرچه بیشتر آن ها کمبود خواب دارند . بخشی از مشکل ، تغییر ریتم های شبانه روزی در دوران نوجوانی برای دختران ۱۷ ساله است که در طول هفته به طور فزاینده ای دچار اختلال در شناخت می شوند. کمبود خواب فقط حالت روحیه و تصمیم گیری غیر واقعی را تشدید می کند . در نتیجه تنظیم خواب در روانشناسی دختر ۱۷ ساله، اهمیت بالایی دارد.

 

روانشناسی پسر ۱۷ ساله

۱۷ سالگی از نظر روانی برای پسرها سن دوراهی است. پسر ۱۷ ساله شما به آینده و اهداف خود فکر می‌کند.

 

نقاط عطف

پسر شما در ۱۷ سالگی مرحله‌ی آخر نوجوانی، مرز بین نوجوانی و بزرگسالی، را تجربه می‌کند اما به معنی واقعی کلمه هنوز هفده ساله است و در حال رشد.

مردان از اوایل بیست سالگی قد بلندتر می‌شود. همزمان که نوجوان ۱۷ ساله شما به آستانه‌ی مردانگی وارد می‌شود، موارد زیر از او انتظار می‌رود.

 

هفده سالگی درپوست گردو!

پسر شما در ۱۷ سالگی هنوز از نظر فیزیکی در حال رشد و تغییر است اما احتمالا صدایش بسیار کلفت می‌شود و مو روی صورتش رشد می‌کند.

۱۷ سالگی از نظر روانی برای پسرها سن دوراهی است. پسر ۱۷ ساله شما به آینده و اهداف خود فکر می‌کند. واقع بینانه‌تر به مسیر خود در زندگی نگاه می‌کند. یا ممکن است هنوز هم درمورد کارهایی که می‌خواهد انجام دهد و هویتی که از خود نشان دهد در ابرها سیر کند. احتمالا پسر ۱۷ ساله شما کم‌کم متوجه دو طرفه بودن روابط رمانتیک می‌شود

پسر شما در ۱۷ سالگی از نظر عاطفی از همیشه مستقل‌تر است. احساس می‌کند باید شما را به چالش بکشد یا طوری حرف می‌زند انگار «همه‌چیزدان» است. شاید هنوز هم به عنوان یک نوجوان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. نوجوانان مثل بزرگسالان دچار افسردگی می‌شوند. اگر پسرتان بیشتر از دو هفته ناراحت است، طبیعی نیست و باید با پزشک یا متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

افزایش استقلال پسر شما در ۱۷ سالگی نشان می‌دهد بهتر از قبل می‌تواند با فشار همسالان مقابله کند اما احتمالا دوست دارد بیشتر وقت خود را با دوستان بگذراند تا با اعضای خانواده.

پسر شما در ۱۷ سالگی هنوز لازم است بعضی محدودیت‌ها را برایش اعمال کنید. اگر درمورد عواقب زیر پا گذاشتن قوانین با نوجوان ۱۷ ساله خود صحبت کنید، راحت‌تر از قوانین پیروی می‌کند تا این که به او بگویید چه کار کند و چه کار نکند.

 

تصویر پسر شما در ۱۷ سالگی از بدن خود

ممکن است پسران نوجوان نسبت به ظاهر خود وسواس پیدا کنند. اختلال خوردن در دختران شایع‌تر است اما پسران هم به این اختلال دچار می‌شوند. مخصوصا نوجوانانی که ورزش می‌کنند در معرض خطر قرار دارند زیرا برای رسیدن به وزن یا ظاهر ایده‌آل احساس فشار می‌کنند.

شما می‌توانید با صحبت درمورد مسائل زیر به پیشگیری از بروز اختلال خوردن در پسر ۱۷ ساله خود کمک کنید:

 • تغذیه‌ی سالم
 • غذا به عنوان سوخت، نه جایزه
 • خطر رژیم یا خوردن غذا برای کنترل احساسات
 • چیزهایی که در مجله، تلویزیون یا فضای مجازی می‌بیند

اگر متوجه علائم اختلال خوردن شدید، با پسرتان حرف بزنید. با پزشک هم مشورت کنید. وقت قبلی بگیرید تا توسط پزشک معاینه شود.

 

الکل و مواد در هفده سالگی

از آن‌جایی که پسر ۱۷ ساله شما زمان بیشتری را با دوستانش می‌گذراند، ممکن است با نوجوانانی رو به رو شود که الکل می‌نوشند یا مواد مصرف می‌کنند. تخمین زده شده از هر ۴ کودک بین ۱۲ تا ۱۷ ساله، یک نفر مواد مصرف کرده است. مصرف الکل یا مواد در ۱۶ تا ۱۸ سالگی به اوج خود می‌رسد. صادقانه درمورد این مسائل با پسرتان حرف بزنید.

شاید این صحبت خطر مصرف مواد و الکل را کاهش دهد اما باید خودتان هم سر حرفتان باشید. اگر خودتان از مواد و الکل استفاده می‌کنید، به او نشان می دهید که این کار مشکلی ندارد. این مسئله درمورد سیگار هم صادق است.

 

اینترنت و رسانه‌های اجتماعی

از هر ۱۰ نوجوان، ۹ نفر با گوشی هوشمند خود از اینترنت استفاده می‌کنند. این فقط بخشی از زندگی پسر شما در ۱۷ سالگی است اما برای حفظ ایمنی در فضای مجازی به راهنمایی شما نیاز دارد. حتما درمورد مسائل زیر با او صحبت کنید:

 • کنترل حریم شخصی پروفایل آنلاین
 • پست نکردن جزئیات شخصی مانند شماره تلفن و آدرس
 • استفاده از پسوورد خوب که دیگران به راحتی آن را حدس نزنند
 • اگر از کسانی که نمی‌شناسد پیام دریافت می‌کند، به شما اطلاع دهد
 • تصاویر یا ویدئوهایی را که نمی‌خواهد تمام دنیا ببینند ارسال نکند

 

سخن نهایی

به سلامت پسرتان در همه سنین توجه ویژه داشته باشید چرا که آینده و شخصیت او در این سنین بیشتر تعیین می‌شود و هفده سالگی از سنین مهم زندگی اوست.

می 25, 2022

0 پاسخ به "روانشناسی نوجوان ۱۷ ساله"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X