L

کانون شکوفایی و خلاقیت یار مهرمان

روانشناسی و تربیت کودک پیش دبستانی

اشتباهاتی که والدین در مورد تربیت کودک پیش دبستانی مرتکب می شوند.

 

گاهی به نظر می رسد کودک پیش دبستان شما قابلیت ذاتی و خوبی برای از کوره در رفتن شما دارد.

کودکان می خواهند استقلال خود را داشته باشند اما آنها توجه و عشق مراقبین و والدین خود را هم خواهان هستند.

بر اساس نظر متخصصین سنین خردسالی بخصوص سه تا پنج سالگی فعال ترین و در عین حال چالش برانگیزترین دوره برای فرزندپروری است.

در این مقاله، اشتباهات متداول والدین کودکان پیش دبستانی بیان شده و به دنبال آن راه حل هایی نیز برای اجتناب از آنها ارائه شده است.

 

 

۱- فاصله گرفتن زیاد از روتین ها

ثبات، یک نکته کلیدی در تربیت کودک پیش دبستانی است. زمانی که ثبات کافی را در مورد عادات روزانه ندارید، کودکان گیج می شوند و ممکن است بد قلق و بداخلاق شوند. بر اساس نظر متخصصین، اگر یک بار به انها اجازه انجام کاری را بدهید و یک بار جلوی او را بگیرید، انها نمی فهمند که دقیقا باید چه کار کنند. کودک احتمالا برایش سوال می شود که چرا یک بار به او اجازه دادید هنگام تعطیل شدن در حیاط مدرسه بازی کند و یک بار دیگر از او خواستید سریعا با شما سوار ماشین شود تا به خانه بروید.

نکات تربیتی:

اکثر امور ثبات داشته باشید، چه در مورد انضباط باشد یا عادات خواب چه در مورد وعده های غذایی. اگر سعی کنید در نود درصد مواقع ثبات داشته باشید و شما و کودکتان راضی باشید کافی است و برخی استثناها اشکالی ایجاد نمی کنند. تربیت کودک پیش دبستانی ظرافت هایی دارد که باید به آن توجه کنید.

 

 

۲- تمرکز روی کارهای منفی

به سادگی و مدام در مورد کارهای منفی کودک ناله می کنید و گاهی فریاد هم می زنید و نکات مثبت را نادیده می گیرید. والدین بیشتر اوقات روی رفتارهای ناخوشایند کودک تمرکز می کنند، و مدام می گویند: نزن، ننداز، بشین روی صندلی و غیره.

نکات تربیتی:

زمانی که کودک کار درست را انجام می دهد توجه کنید و رفتار خوب را پاداش دهید. بهترین پاداش دادن به کار خوب می تواند شامل بوسیدن و بغل کردن کودک باشد. این قبیل پاداش ها و تقویت ها تاثیراتی دراز مدت را بر کودک خواهند گذاشت. از جملات مثبت برای تصدیق رفتارهای خوب کودک استفاده کنید: وقتی ارام نشستی و گوش می دادی، خیلی دوست داشتم، اون روز که با بچه ها توی زمین بازی مهربون بودی خیلی خوب بود و غیره.

 

 

۳- فراموش کردن نشانه های هشدار

والدین اغلب سعی دارند زمانی که کودک پرخاشگری و بدقلقی دارد با دلیل اوردن و به روش منطقی او را آرام کنند.

مثلا می گویند: آروم باش، آروم باش…..

اما این کار درست مثل صحبت کردن با دیوار است. شما باید این کار را قبل از شروع تندخویی کودک شروع می کردید و رفتارش را پیشگویی می کردید. زمانی که بدخلق می شود حرف شما را نمی شنود.

نکات تربیتی:

نشان های طبیعی از کوره در رفتن کودک را بیابید و پیش بینی کنید که معمول ترین آنها خستگی، گرسنگی و بی حوصلگی هستند.

 

۴- تقویت بهانه گیری و غر زدن کودک

آیا غر زدن کودک شما را دیوانه کرده است؟

یک نکته مهم در تربیت کودک پیش دبستانی صبر داشتن و تمرین آن است. برای مثال، پیش آمده که در حال آماده کردن غذا هستید اما کودک مدام بهانه می گیرد و گریه می کند: دلم می خواد برم پارک، یا می خوام برم با شخصی بازی کنم.

والدین اغلب در برابر این بهانه گیری ها تسلیم می شوند، اما این کار فقط تقویت رفتارهای مورد توجه است.

کودک در می یابد کدام دکمه را فشار دهد تا به خواسته خود برسد و این کار را بارها و بارها تکرار می کند. کودک کار خود را بلد است، مراقب باشید، انها فهمیده اند که چه چیزی جواب می دهد.

نکات تربیتی:

این رفتارها را نادیده بگیرید. برای رفتارهایی که پرخاشگرانه نیستند، مثل بهانه گیری و غر زدن، بهتر است که اصلا پاسخی ندهید. اگر ثبات داشته باشید کودک به این نتیجه خواهد رسید که”خب دیگه این کار اصلا جواب نمیده”.

 

 

۵- برنامه ریزی بیش از حد برای تربیت کودک پیش دبستانی

والدین اغلب مجموعه ای از فعالیت ها را برای کودک برنامه ریزی می کنند، مثل کلاس های رقص و موسیقی. بنابراین تعجب می کنند که چرا کودکشان بعد از فعالیت های بسیار که احتمالا باید خسته اش کرده باشند به خواب نرفته است. مشکل اینست که آنها همچنان سطح انگیختگی بالا دارند و نیاز به زمان دارند تا آرام شوند.

هر کودکی نیاز به زمان آرامش دارد، مخصوصا کودکان خردسال و پیش دبستان. چه دو ساعت چه تمام روز را کودک در مهد باشد برایش خسته کننده خواهد بود. فرزند خود را با برنامه ها و کلاس های زیاد به خفگی نرسانید، و مدام از یک کلاس به دیگری نبرید. وقتی کودک از مدرسه می آید او را رها کنید تا بتواند بازی های آزاد داشته باشد.

 

 

۶- اهمیت بازی را دست کم نگیرید

بسیاری از والدین تصور می کنند باید برنامه های غنی بسیاری برای کودکان داشته باشند تا به نتیجه برسند اما واقعا اینگونه نیست. مهمترین برنامه غنی سازی در این سنین بازی های آزاد و بدون برنامه هستند.

کودکان بازی های وانمودی، از سر و کول هم بالا رفتن و شکلک در آوردن را دوست دارند.

بازی های آزاد باعث رشد بهتر مغز کودک می شوند. در این نوع بازی کودکان فرصت چالش کافی را به عهده دارند، بازی هایی که نه خیلی ساده و نه خیلی سخت هستند. به کودک خود زمان و فضا برای بازی های آزاد بدهید. به یاد داشته باشید که کودکان بازی را با این تعریف می شناسند:

هر کاری که دوست داریم رو انجام می دهیم.

 

۷- پرت شدن حواس با کارهای روزمره

کودک می تواند به طور مستقل بازی کند، اما این بدین معنی نیست که به توجه شما اهمیت نمی دهد. اگر به اتاق کودک نروید و زمانی به بازی با کودک اختصاص ندهید برای کودک مثل کمبود چیزی در زندگی است.

والدین نه تنها با کودکان وقت بازی نمی گذارند، بلکه بسیاری از والدین با تلفن همراه، ایمیل و یا دیگر فعالیت ها بیش از حد مشغول هستند. کودکان متوجه می شوند که ما واقعا حواسمان به آنها هست یا خیر.

نکات آموزشی برای والدین:

یک زمان بندی با آلارم گوشی برای بازی کردن با کودک را تنظیم کنید، اشتیاق نشان دهید و هنگام بازی با کودک با وی در بازی غرق شوید. اگر نیم ساعت با تمرکز و بدون تقسیم توجه روی کارهای دیگر مثل آماده کردن شام، با کودک خود وقت بگذارید خیلی بهتر است از اینکه در کل روز به او به صورت نیمه کامل توجه نشان دهید.

 

 

۸- واکنش شدید به دروغ گفتن های کودک

والدین معمولا واکنش شدید نسبت به دروغ گفتن کودکان نشان می دهند، اما به نظر متخصصین بهتر است این رفتارها را بیشتر یک تجربه ببینند تا یک مسئله اخلاقی.

شروع به دروغگویی کودکان در واقع یک برتری شناختی است، کمی هیجان انگیز و یک مقدار هم ترسناک است. این مسئله بار هیجانی دارد و زمانی که کودک دروغ می گوید والدین سعی می کنند کودک را از بقیه بچه ها دور کنند تا کودک این کارها را یاد نگیرد و خیلی عصبی و مضطرب می شوند.

نکات تربیتی:

واکنش شدید نشان ندهید. بدانید که یک یا دو بار دروغ گفتن جزئی از رشد کودک شماست. بیش از حد به دروغ کودک فکر نکنید. برای مثال، اگر کودک شما ریخت و پاش کردن را به گردن نمی گیرد.

می توانید به واقعیت اشاره کنید: احساس بدی داری که این کارو انجام دادی و من می فهمم.

به صورت کلی فرزندپروری موثر زمان بر است، صبر و عشق می طلبد. همچنین نشان می دهد که تغییرات یک شبه رخ نمی‌دهند و برای نتیجه گرفتن در تربیت فرزند صبوری نکته مهمی است.

می 18, 2022

0 پاسخ به "روانشناسی و تربیت کودک پیش دبستانی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X