L

کانون شکوفایی و خلاقیت یار مهرمان

فعالیت ها و بازی خلاق در کودکان پیش دبستانی

دادن زمان، لوازم و فضا به کودکان پیش دبستانی، برای خلاق شدن انها بسیار مهم است. این کودکان دوست دارند تا در بازی‌های خلاق خود برنامه ریزی نداشته باشند بنابراین بهتر است که از کودک تبعیت کنید. اما زمانهایی وجود دارند که کودک از شما میخواهد تا بیشتر درگیر هدایت بازی شوید. با درگیرشدن بطور فعال، شما می‌توانید مهارتهای کودک خود را رشد دهید و انها را بیشتر درک کنید.

انتقال این پیام مهم است که بیشتر از یک راه برای انجام برخی کارها وجود دارد. برای مثال، بیشتر از یک راه  برای طراحی یک شخص، ساختن یک قصر شنی یا طبل زدن وجود دارد.

این به کودکان اجازه می‌دهد تا بدانند که انها مجبور به پیروی از عقاید دیگران نیستند و اینکه انها می‌توانند راه خود را بروند.

لوازم ساده مانند کتاب ها، سی دی ها، لوازم نقاشی، صدا ساز ها و خمیر بازی می‌تواند تخیل کودک شما را تحریک کند و بازی بدون ساختار را تشویق کند. همه آن موارد نمونه های خوبی هستند و یک محدوده وسیعی از لوازم، می‌تواند حس لامسه کودک شما را توسعه دهد.

 

نقاشی با انگشت می‌تواند  کثیف باشد ولی یک کار عالی برای رشد حسی است.

تشویق کودک به ادامه دادن و تکمیل کارهای هنری مهم است اما وقتی که کودک شما می‌گوید که کارش تمام شده یعنی واقعا تمام شده است! در هر کار هنری یا اشکالی که کودک شما ایجاد میکند، از تشویق های توصیفی استفاده کنید. برای مثال ” من عاشق تصویری هستم که تو کشیدی. تو واقعا میدونی که چطور رنگهارو کنار هم بگذاری”.

این اعتماد به نفس را تقویت می‌کند و کودک شما را برای انجام بازی خلاق تشویق می‌کند.

 

فعالیتهای خلاق : هنر بصری و سازه

شما همیشه نیاز ندارید تا به کودک خود لوازم بازی جدیدی بدهید. استفاده از اشیاء روزمره و ساختن انها هرطور که خودتان می‌خواهید یک روش عالی برای تشویق رشد خلاقانه است.

از یک جعبه خالی مقوایی برای ساخت یک خانه، روبات، کامیون، حیوان و هرچیزی که کودکتان دوست دارد استفاده کنید. شما می‌توانید یک جعبه را ببرید، چیزهایی داخل ان بچسبانید یا انرا رنگ کنید. روبان‌ها و باریکه هایی از مواد را روی کاغذ یا مقوا بچسبانید.

از بطری پلاستیکی اب میوه برای درست کردن یک خانواده استفاده کنید و چهره ها رانقاشی کنید، لباسهای کاغذی را بچسبانید، و از پنبه برای مو استفاده کنید. کودک شما میتواند از این اسباب بازیهای جدید برای درست کردن داستانهای جدید استفاده کند.

از مواد طبیعی و ابتدایی استفاده کنید. برای مثال، در پاییز برگهای روی زمین افتاده را برای طراحی، چسباندن روی کاغذ و فروبردن انها در رنگ استفاده کنید. از درپوشهای پلاستیکی برای ساختن جواهرات استفاده کنید و با جعبه خالی مواد غذایی یا بطری های پلاستیکی یک جعبه جواهر درست کنید و روی ان را با کاغذهای رنگی تزئین کنید.

 

ایده بازی خلاق: حیوانات جوهری را نقاشی کنید

شما به لوازمی احتیاج دارید مانند:سفره پلاستیکی یا روزنامه قدیمی، یک ورق بزرگ و رنگ نقاشی. میز یا کف زمین را با روزنامه ها یا سفره بپوشانید. کاغذ را از وسط تا کنید و سپس انرا باز کنید از کودکتان بخواهید تا لکه های رنگ را روی نصف کاغذ بریزد هر ظور که می خواهد، سپس نصف دیگر کاغذ را روی رنگ تا کنید درحالیکه رنگ خیس است، کاغذ را روی رنگ فشار دهید. برگه را به دقت باز کنید تا یک حیوان بالدار جالب مشخص شود! کودک خود را تشویق کنید تا جزییاتی به تصویر اضافه کند. برای مثال،خال، شاخ، پا، یک کلاه یا حتی یک عصا!

از کودک خود بخواهید تا یک نام برای حیوان بالدار بسازد و سپس به او کمک کنید تا نام را روی کاغذ بنویسد. یک گالری هنری خانگی برای کارهای هنری کودک خود بسازید.

دیوار اشپزخانه یا یک تخته نمونه کار برای چسباندن تصاویر و نقاشی‌ها عالی است. شما می‌توانید از کودک خود بخواهید تا یک نقاشی خاص را هر هفته انتخاب کند تا در وسط گالری قاب کنید. این نشان می‌دهد که شما به خلاقیتهای کودک پیش دبستانی خود ارزش میگذارید.

 

فعالیتهای خلاق: نمایش

 

به جای دور انداختن لباسهای کهنه، یک جعبه یا سبد را برای یک بازی نمایشی تهیه کنید. برخی فروشگاهها یک منبع عالی برای لباسهای ارزان و غیر معمول هستند. از حالا به بعد، شما می‌توانید کودک خود را بوسیله گذاشتن یک چیز جدید داخل سبد شگفت زده کنید.

بازی خلاق در کودکان پیش دبستانی با اجرای نمایش بهبود می یابد. از بازی های نمایشی، اهنگ و حرکات،  برای بازی کردن نقشهای زندگی روزمره استفاده کنید. این نقش می‌تواند دکتر، پدر، مادر، فروشنده یا آتش نشان باشد یا هر چیزی که فرزند شما دوست دارد. شما ممکن است بوسیله اینکه چطور کودک شما مردم و اتفاقات را می‌بیند شگفت زده شوید.

در زمان داستان کودک خود را تشویق کنید تا یکی از نقشهای داستان را با حرکت یا صدا بازی کند. برای مثال، کودک شما میتواند وانمود کند که یک خون اشام است. استفاده از حرکت و نقش بازی کردن برای واکنش به داستان به توسعه مهارتهای ارتباطی کودک شما و فهم چیزها در جهان واقعی کمک میکند.

از یک ماهی تابه، درب آن و یک قاشق چوبی استفاده کنید تا کودک شما یک طبل اسباب بازی داشته باشد. برای کودکان پیش دبستانی هیچ چیزی مانند حیوانات جذاب نیستند. کودک شما ممکن است از حرکت مانند حیوانات و دراوردن صدای انها لذت ببرد.

یک سی دی مورد علاقه را بگذارید مورد علاقه شما یا فرزندتان. با یکدیگر شروع به رقصیدن کنید، و ببینید که چند حرکت می‌توانید انجام دهید. این فقط برای سرگرمی نیست و این یک تمرین عالی هم هست.

کودک خود را به راهپیمایی، پایکوبی، لی لی کردن، سر خوردن و گردش تشویق کنید و تماشای پیشرفت کودک شما در پرش و رقص می‌تواند به شما بگوید که کنترل و اگاهی بدن کودک شما چطور در حال رشد است.از سرگرمی و خنده استفاده کنید تا حس شوخی کودک خود را ترغیب کنید. شوخی کنید و به نوبه خود رقص های شاد و جدید را ارائه دهید.

می 19, 2022

0 پاسخ به "فعالیت ها و بازی خلاق در کودکان پیش دبستانی"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X